full screen background image
Search

Објавена прелиминарната листа на канидати за Европски Автомобил на Годината за 2016

Жирито составено од автомобилски новинари од Европа ја објави прелиминарната листа на кандидати кои ќе се борат за титулата за Европски Автомобил на Годината за следната година.

На листата има автомобили кои не очекуваме да победат (како Ferrari 488 GTB на пример), без разлика на тоа, мораме да признаеме дека е интересна. Премиум бренд не победил на изборот од далечната 1983-та, кога Audi 100 беше избран за автомобил на годината. Предминатата година победи Peugeot 308, а минатата година Volkswagen Passat.

Кандидатите кои ќе се борат за титулата за следната година се:

Кој е вашиот фаворит?Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.