Совети – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

ГЛЕДАТЕ: Совети

Смартфоните се најголеми причинители за сообраќајни несреќи во денешницата

Националниот совет за безбедност на САД објави застрашувачки факти за влијанието на...

Макпетрол Инфо Поинт: Како да седиме правилно додека возиме

Без разлика дали возењето е ваша професија или возите само кога имате некоја итна работа,...

Совети за повозрасни возачи

Безбедното возење бара повеќе од познавање на сообраќајните правила и закони. Како што...

Безбедносниот појас за 60 проценти ги намалува фаталните последици при сообраќајна незгода

Носењето на безбедносен појас буквално спасува животи – и тоа сите го знаеме, но ете, сè...

Не паркирајте на местата резервирани за возилата на лицата со посебни потреби!

РСБСП апелира, а ние поддржуваме – паркирајте совесно и не ги зафаќајте местата...

Совети за патување со автомобил за време на КОВИД-кризата

Летните одмори се пред нас и секогаш главен фактор при изборот на дестинација е далечината и...

ВИДЕО: Дали е потребен појас ако возиме низ град?

Краткиот одговор е Да, а подолгиот навистина не би требало да го даваме – но сепак, ајде...

РСБСП: Кои се најчестите причини за сообраќајни незгоди во кои страдаат младите возачи?

Според податоците на СЗО, годишно во светот околу 400.00о млади лица – односно околу 1100...

Continental советува: Зошто не треба да ги возиме зимските пневматици во лето?

Вонредната состојба не би требало да биде изговор за небезбедно возење – всушност, треба...

Корисно: Кои се новите, стандардизирани ознаки за различните видови на горива?

Во согласност со ЕУ легислативата, стандардизирани се ознаките кои се користат за...

СОВЕТ: Зошто треба да користите детско седиште во вашиот автомобил?

Од РСБСП пристигна важен и корисен текст – зошто кога во автомобилот превезувате деца,...

Кои се правилата за употреба на светла во сообраќајот?

Републичкиот Совет за Безбедност на Сообраќајот на Патиштата ги информира сите учесници во...

Како да ги намалиме гужвите во сообраќајот?

Секојдневно сме сведоци како во работните денови се соочуваме со најголемите гужви во...

СОВЕТ: Ајде да не ги блокираме велосипедските патеки!

Бидејќи сакаме да придонесеме кон безбедноста на сите учесници во сообраќајот, решивме да...