full screen background image
Search

Ова се кандидатите за Европски Автомобил на Годината за 2017!

Жирито составено од реномирани автомобилски новинари од Европа ја објави прелимнарната листа на 30 кандидати кои ќе се борат за титулата Автомобил на Годината во Европа за 2017!

Вкупно 30 модели ја сочинуваат прелиминарната листа на кандидати кои ќе се борат за наградата. Сите кандидати се нови возила кои се продаваат во моментов или ќе се нудат до крајот на оваа година на најмалку пет европски пазари. Гласањето е во две фази – од првата фаза ќе добиеме скратена листа од седум кандидати кои ќе бидат објавени на 28-ми Ноември оваа година (за само три дена), а во втората фаза ќе биде избран победникот.

Победничкиот автомобил ќе биде објавен на Саемот на Автомобили во Женева, на 6ти Март 2017-та година. Овогодинешните кандидати (по азбучен редослед) се:

 1. Alfa Romeo Giulia
 2. Audi A5
 3. Audi Q2
 4. Citroen C3
 5. Fiat Tipo
 6. Fiat / Abarth 124 Spider
 7. Ford Edge
 8. Ford Ka+
 9. Honda NSX
 10. Hyundai Ioniq
 11. Jaguar F-Pace
 12. Kia Niro
 13. Kia Sportage
 14. Maserati Levante
 15. Mercedes E-Class
 16. Nissan Micra
 17. Peugeot 3008
 18. Porsche 718 Boxster & Cayman
 19. Porsche Panamera
 20. Renault Megane
 21. Renault Scenic
 22. Seat Ateca
 23. Škoda Kodiaq
 24. Suzuki Baleno
 25. Tesla Model X
 26. Toyota C-HR
 27. Toyota Mirai
 28. Toyota Prius
 29. Volkswagen Tiguan
 30. Volvo S90 & V90

За само неколку дена ќе ја знаеме и скратената листа – кој е вашиот фаворит?Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.