full screen background image
Search

Женева: Renault го откри новиот Renault Scenic

Францускиот производител ја претстави новата генерација на модерниот Scenic, кој сега комбинира практичност од моноволумен со стил на кросовер.

Renault го опреми Scenic со стандардни 20-инчни тркала за да го направи да изгледа како да вози на повисока суспензија – што секако не е така. Со други зборови, моноволуменот е поставен на 20-инчни фелни со единствена причина – да изгледа убаво. Сепак, доколку сте загрижени за нерамнините на патот, бидете спокојни бидејќи пневматиците на новите тркала имаат странични ѕидови со висина од 107 mm – еднакво како и пневматиците на 17-инчните тркала на стариот модел. Што значи дека новиот модел ќе вози прилично комотно без разлика на условите на патот. Споредено со претходната генерација, автомобилот е 40 милиметри подолг и 20 милиметри поширок.

Што се однесува до практичноста, новиот Renault Scenic доаѓа со лизгачка централна конзола со 13 литри простор за складирање, 60/40 поделба на вториот ред на седишта, еден преклоплив екран на допир за задните седишта, 572 литри багажен простор, како и широк асортиман на прегради за складираање низ кабината и подот.

renault-scenic-geneva-2016-12

Палетата на мотори ќе содржи 1.5 и 1.6-литарски dCi дизелски агрегати со сила во распон помеѓу 95 и 160 кс, додека за љубителите на бензински мотори ќе бидат понудени две TCe единици со 115 кс и 130 кс. Почнувајќи од оваа година, Renault исто така ќе ја нуди и таканаречената Hybrid Assist електрична опција за Energy dCi 110 дизелскиот агрегат поврзан со шест-степен рачен менувач. Всушност, овој систем ја апсорбира енергијата од забавување и сопирање и користи 48-волтна батерија, овозможувајќи му на електричниот мотор да го поддржи моторот со внатрешно согорување, кој останува во континуирана работа.

4CONTROL системот за управување со сите четири тркала е во листата на дополнителна опрема и може да биде комбиниран со MULTI-SENSE технологија кој му овозможува на возачот да го прилагоди неговото возачко искуство со модифицирање на педалот за забрзување и одзив на моторот, прилагодување на брзината на промена на степените од EDC автоматската трансмисија и контролирање на тврдината на управување со воланот, промена на осветлувањето во кабината и функција за масажа на возачкото седиште.

renault-scenic-geneva-2016-7

Scenic доаѓа со истиот 8.7-инчен R-Link 2 дисплеј кој го видовме кај Espace и Talisman, но ќе мора да одберете повисоко ниво на опрема за да уживате подобности како препознавање на глас и апликации. Другите погодности ги опфаќаат горниот дисплеј на ветробранското стакло и BOSE Surround систем со 11 звучници со висока моќност.

Новиот Scenic нуди и Активен систем за сопирање во итни случаи со детекција за пешаци во сериска опрема, што е за прв пат во сегментот на моноволумени.

Renault објави дека Grand Scenic верзијата ќе дебитира пред летово, со тоа што двете верзии ќе излезат во продажба оваа зима.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.