BMW X1, Hyundai Ioniq 6 и Kia Niro се финалисти за Светски Автомобил на Годината – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

BMW X1, Hyundai Ioniq 6 и Kia Niro се финалисти за Светски Автомобил на Годината

Жирито кое го одбира Светскиот Автомобил на Годината ќе го прогласи победникот на 5ти Април.

Годинава ќе се доделуваат неколку различни награди во неколку различни категории, а во многу категории доминираат електричните (или електрифицираните) автомобили. Номинираните автомобили се следните:

Светски Автомобил на Годината

BMW X1 / iX1
Hyundai Ioniq 6
Kia Niro

Светски Електричен Автомобил на Годината

BMW i7
Hyundai Ioniq 6
Lucid Air

Светски Луксузен Автомобил на Годината

BMW 7 Series / i7
Genesis G90
Lucid Air

Светски Перформансен Автомобил на Годината

Kia EV6 GT
Nissan Z
Toyota GR Corolla

Светски Урбан Автомобил

Citroen C3
ORA Funky Cat / Haomao
Volkswagen Taigo/Nivus

Најдобар Дизајн во Светот

Hyundai Ioniq 6
Land Rover Range Rover
Lucid AirАлфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.