Ова се кандидатите за титулата Европски Автомобил на Годината за 2018 – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Ова се кандидатите за титулата Европски Автомобил на Годината за 2018

Жирито тукушто ја објави листата на автомобили кои ќе се борат за титулата Европски Автомобил на Годината за следната календарска година.


На самиот почеток дури 37 автомобили се најдоа на оваа листа. За да бидат земени во предвид, автомобилите мора да се пристигнати на пазарот оваа година и да се понудат на најмалку пет европски пазари.

Жирито понатаму ќе ги евалуира сите модели – а членови на жирито се 60 автомобилски новинари од 23 земји. Победникот ќе биде објавен на 5ти Март, на Саемот на Автомобили во Женева. Овогодишен носител на титулата е Peugeot 3008.

Автомобилите кои оваа година ќе се борат за титулата се:Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.