full screen background image
Search

Ова се финалистите за Автомобил на Годината во Европа за 2017!

По пошироката листа која беше објавена пред само неколку дена, жирито денес ја објави скратената листа од 7 финалисти кои ќе се борат за титулата.

Пред само неколку дена ја објавивме прелиминарната листа на 30 кандидати кои беа во трка за титулата Автомобил на Годината во Европа за 2017 – а денес ја пренесуваме скратената листа со 7 финалисти.

Автомобилите кои ќе се борат за титулата се:

  1. Alfa Romeo Giulia
  2. Citroen C3
  3. Mercedes-Benz E-Class
  4. Nissan Micra
  5. Peugeot 3008
  6. Toyota C-HR
  7. Volvo S90 & V90.

Секој од членовите на жирито има 25 поени кои може да ги подели како сака, но мора да ги даде на најмалку 5 кандидати. Победникот ќе биде прогласен за време на Саемот на Автомобили во Женева, на 6ти Март следната година.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.