Електричниот Citroën My Ami Buggy се распродаде за само 10 часа! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Електричниот Citroën My Ami Buggy се распродаде за само 10 часа!

800 примероци од Citroën My Ami Buggy предвидени за продажба преку интернет се продадоа за само 10 часа – најбрзиот купувач го купи својот мини електричен теренец за само 70 секунди!

Минатата година беа достапни само 50 примероци од супер-шармантниот мал електричен теренец, но оваа година Citroën одлучи да понуди 800 примероци за онлајн продажба кои беа достапни во Франција, Италија, Шпанија, Белгија, Португалија, Обединетото Кралство, Луксембург и Грција. Дополнително, уште 200 примероци се резервирани за продажба во салони во Турција, Мароко и француски територии ширум светот.

Сите 430 примероци кои беа резервирани за онлајн продажба во Франција се продадоа за нешто повеќе од 2 часа, а дури 300 примероци се продадени за само еден час. Сите 65 примероци резервирани за Белгија се продадоа за само 9 минути. Еден купувач во Шпанија беше супер-брз и го заврши процесот на купување за само 70 секунди!

Сето ова покажува дека електричниот Ami е вистински полн погодок на францускиот бренд, особено во оваа My Ami Buggy верзија. Всушност, My Ami Buggy беше претставен само како концепт, но по супер-позитивните реакции на јавноста Citroën одлучи да го понуди во сериско производство. Максималната брзина на електричниот My Ami Buggy е 45 километри на час, вратите се заменети со челични прегради и добива поробустни челични тркала, кровни панели и мат боја.

 Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.