Ова се финалистите за Европски Автомобил на Годината за 2019 – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Ова се финалистите за Европски Автомобил на Годината за 2019

Жирито кое го одбира Европскиот Автомобил на Годината ги објави финалистите кои ќе се борат за оваа престижна титула.

Како и секоја година, жирито составено од реномирани автомобилски новинари од 23 европски земји го одбира Европскиот Автомобил на Годината. Оваа година, номинирани се (по азбучен ред):

Некои од овие автомобили се веќе пристигнати кај нас, или пак веќе сме ги возеле. Новиот Ford Focus го возевме како на неговата премиера во Франција така и неодамна тука во Македонија. Во Франција го возевм и радикалниот нов Peugeot 508. Своја македонска премиера веќе имаа новиот Mercedes-Benz A-Class, како и новиот Kia Ceed (кој наскоро ќе го имаме на тест), но за нас непознати остануваат Alpine A110, Citroen C5 Aircross и Jaguar I-Pace.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.