full screen background image
Search

Женева 2017: Alpine A110 Coupe доаѓа со 1.8 Turbo со 247 коњски сили!

Alpine конечно целосно го претстави новиот A110 Berlinette – спортски автомобил со средно поставен мотор кој ќе им се спротивстави на Porsche Cayman и Alfa Romeo 4C.

Новиот А110 е базиран на целосно алуминиумска платформа со исто така алуминиумска каросерија, овозможувајќи му навистина ниска тежина од само 1,080 килограми. Во комбинација со неговиот 1.8-литарски турбо-бензински агрегат кој произведува 247 кс и 320 Nm, новиот Alpine се одликува со навистина импресивен однос на сила со тежина од 231 кс на еден тон, овозможувајќи му забрзување од место до 100 км/ч за 4.5 секунди и електронски ограничена максимална брзина од 250 км/ч.

Агрегатот е усогласен со седум-степен DCT менувач чии односи на степените биле специјално прилагодени за потребите на А110. Тука се три режими на возење (Normal, Sport и Track) кои ги адаптираат моторот, менувачот, управувањето, интервенцијата на системот за пролизгување, звукот од издувниот систем и возачкиот дисплеј според одбраниот сетинг.

Alpine посветиле внимание на усовршување на аеродинамиката, па така новиот А110 располага со комплетно мазен под и функционален заден дифузер кој обезбедува понизок коефициент на воздушен отпор, а истовремено и поголема потисна сила. Коефициентот на воздушен отпор на спортскиот модел е само 0.32 – еден од најниските во сегментот на спортски автомобили.

Лесната шасија користи двојни вилушки за предната и задната суспензија, додека целосно алуминиумските шепи биле развиени од Brembo. Лесните 18-инчни ковани алуминиумски тркала биле создадени од Otto Fuchs додека Sabelt биле одговорни за едноделните седишта во форма на кади кои тежат само 13.1 килограми.

Поврзано:   Естебан Окон и Фернандо Алонсо ќе возат Alpine A110s со Формула 1 шари

Alpine A110 ќе биде лансиран на пазарот при крајот на оваа година, најпрво во ограничена серија наречена Premiere Edition, а само 1.955 примероци се планирани за производство. Според Alpine, сите планирани автомобили со волан на левата страна се речиси распродадени.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.