Анализа: Кој кого поседува во авто-индустријата? – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Анализа: Кој кого поседува во авто-индустријата?

Со неодамнешните измени на мапата на авто-индустријата, одлучивме дека е време да се потсетиме кој кого поседува во автомобилската индустрија.

Постојат навистина многу автомобилски брендови – но зад сите нив стојат само неколку огромни компании. Направивме една анализа – и ова е целосната листа.

 • BMW – Германскиот BMW (Bayerische Motoren Werke) е сопственик на MINI и Rolls Royce.
 • Daimler AG – Германскиот Daimler се „разведе“ од Chrysler, и сега настапува независно. Во портфолиото влегуваат Mercedes-Benz, Mercedes-AMG и Smart.
 • FCA – Fiat Chrysler Automobiles ги контролира Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Chrysler, Lancia, Maserati, Dodge, Jeep и Ram.
 • Ford – покрај истоимениот бренд, под контрола на Ford е и американскиот бренд Lincoln.
 • General Motors – GM во своето портфолио ги има Buick, Cadillac, Chevrolet, GMC и Holden (бренд наменет исклучиво за австралискиот пазар)
 • Honda – Јапонскиот бренд под своја закрила го има и лускузниот огранок – Acura.
 • Hyundai Motor Company – Дел од јужнокорејскиот конгломерат се Hyundai, Kia и новиот луксузен бренд – Genesis.
 • Mazda е независен бренд.
 • PSA – Француската компанија најавува експанзија, па покрај очекуваните Peugeot и Citroen, во своето портфолио го има и луксузниот огранок DS, а од неодамна се сопственици и на Opel / Vauxhall.
 • Renault/Nissan – Големата алијанса покрај брендовите Renault и Nissan, „под свое“ ги има и луксузниот Infiniti, буџет-ориентираната Dacia, најавено е воскреснување на брендот Datsun, а од неодамна се сопственици и на јапонскиот бренд Mitsubishi како и контролирачки удел во рускиот AvtoVAZ.
 • Subaru Corporation го контролира брендот Subaru, но вреди да се напомене дека Toyota има значителен удел во оваа компанија.
 • Suzuki е независен бренд.
 • Tata Motors – Индиската компанија е сопственик на истиомениот бренд во Индија, како и британските Jaguar и Land Rover.
 • Tesla е независен бренд
 • Toyota – Јапонскиот гигант покрај Toyota располага и со луксузниот бренд Lexus, како и помалиот бренд Daihatsu.
 • Volkswagen Audi Group – VAG може да се пофали со огромно портфолио – дел од групацијата се Volkswagen, Audi, Seat, Skoda, Porsche, Bentley, Bugatti, Lamborghini, како и MAN, Scania и Ducatti.
 • Volvo е под контрола на кинескиот бренд Geely.

Дали нешто пропуштивме?Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.