Новиот RenaultSport Megane ќе дебитира викендов во Монако! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Новиот RenaultSport Megane ќе дебитира викендов во Монако!

Спортската дивизија на Renault потврди дека новиот Megane RS ќе го видеме веќе овој викенд, за време на Monaco Grand Prix!

Иако официјалната премиера на новиот Megane R.S. е закажана за саемот на автомобили во Франкфурт во Септември, сепак луѓето од Renault потврдија дека токму викендов за прв пат ќе го видиме новиот француски хот-хеч!

Дебито ќе се случи токму овој викенд за време на Monaco Grand Prix, а зад управувачот ќе биде Nico Hulkenberg од Renault Sport Racing. Дополнително, новиот Megane RS ќе носи црно-жолти бои со цел да оддаде почит на тркачката историја на Renault.

Иако сè уште не е потврдено каков мотор ќе носи новиот Megane RS, се шпекулира дека можеби ќе го добие истиот 1.8-литарски четири-цилиндерски турбо-бензинец кој ќе се вградува во Alpine A110 Coupe, но дополнително доработен да испорачува околу 300 коњски сили.

 Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.