Објавени новите цени на горивата – бензинот и дизелот поевтинуваат! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Објавени новите цени на горивата – бензинот и дизелот поевтинуваат!

Регулаторната Комисија за Енергетика реши да ги намали цените на горивата за 1.50 односно 2 денари!

Како и секој втор понеделник, така и денес Регулаторната Комисија за Енергетика нè почести со нови цени на горивата. Согласно нивната методологија за пресметка на малопродажните цени, од вечерва на полноќ цените се намалуваат во просек за 1.97% проценти. Тоа значи дека еден литар ЕУРОСУПЕР-95 ќе чини 1.50 денари помалку и ќе се продава по цена од 83.50 денари. Цената на ЕУРОСУПЕР-98 ќе се намали за 2 денари и еден литар ќе се продава по цена од 85 денари.

Цената на ЕУРОДИЗЕЛ се намалува за 1.5 денари и еден литар ќе се продава по цена од 71 денар.

Цените важат од вечерва на полноќ, а ќе важат следните две седмици.

 Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.