Неделно Кино: Дизајнерскиот процес на Porsche Panamera Sport Turismo Concept – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Неделно Кино: Дизајнерскиот процес на Porsche Panamera Sport Turismo Concept

Porsche објави ново промотивно видео кое го прикажува конструирањето на Panamera Sport Turismo Concept.

Во видеото, Porsche нé води низ патување кое го разгледува дизајнот и развојот на Panamera Sport Turismo за да објасни колку тешка работа е создавањето на нов автомобил. Снимката исто така вклучува интервјуа со некои од највлијателните членови на дизајнерскиот тим на брендот, кои дискутираат како го креирале концептот за само неколку месеци пред неговото претставување на Саемот во Париз.

Panamera Sport Turismo концептот има plug-in хибриден погон кој комбинира 3.0-литарски V6 агрегат потпомогнат од компресор компресор кој произведува 333 кс со електричен мотор од 95 кс и 9.4 kWh литиум-јонска батерија. Комбинацијата му овозможува на автомобилот максимална сила од 416 кс, која му обезбедува забрзување од 0-100 км/ч за помалку од 6 секунди и средна потрошувачка од само 3.5 литри на 100 км.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.