Renault Alpine пристигнува во 2015 – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Renault Alpine пристигнува во 2015

Покрај претходните шпекулации за соработка со Lotus, Renault реши да го направи новиот Alpine заедно со Caterham до крајот на 2015.

Автомобилот ќе биде плод на соработка помеѓу Renault и Caterham, и ќе пристигне многу поскоро од што претходно се очекуваше. Постарите извештаи кажуваа дека би требале четири години за негов развој, но добрите вести се дека би можел да биде готов до 2015. Моделот ќе биде направен да пружи забавно возачко искуство, како новата Toyota GT86, a не тркачка машина како концептот базиран на автомобилот Trophy.

Силата ќе се испорачува од Renault-ов мотор кој ќе произведува околу 250 кс. Ќе се стави акцент на рекреирање на духот на оргиналниот Alpine, па моделот ќе биде многу Француски во дизајн и ќе располага со модерна технологија.

Планиран да им конкурира на Audi TT и Porsche Boxster, Renault Alpine ќе има почетна цена од околу 60,000 евра.



Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.