Нови цени на горивата – бензинот поевтини 3 односно 3.5 денари, дизелот 1.5 денари! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Нови цени на горивата – бензинот поевтини 3 односно 3.5 денари, дизелот 1.5 денари!

Регулаторната Комисија за Енергетика ги објави новите, пониски малопродажни цени на горивата!

Како и секој втор понеделник, така и денес Регулаторната Комисија за Енергетика ги објави најновите цени на горивата. Согласно нивната методологија за пресметка на највисоките цени, малопродажните цени на горивата се намалуваат во просек за 2.52%.

Соодветно на тоа, цената на ЕУРОСУПЕР-95 ќе изнесува 83 денари, а цената на ЕУРОСУПЕР-98 ќе изнесува 85 денари за еден литар гориво. Дизелот поевтинува денар и половина, и ќе се продава по цена од 72 денари за литар.

Цените стапуваат на сила вечерва на полноќ, а ќе важат следните 14 дена.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.