full screen background image
Search

Пристигна жестокиот BMW M4 CS со 460 коњски сили!

BMW во Шангај го претстави M4 CS, кој ќе ја пополни празнината помеѓу M4 Competition и врвниот M4 GTS.

Иако BMW не го објави обемот на производство, се верува дека исто како и GTS, M4 CS ќе биде произведен во ограничен број бидејќи германскиот бренд ќе ја произведува специјалната верзија само до средината на следната година. Со оглед на тоа дека производството на GTS е веќе завршено, CS е моментално најмоќниот M4 во гамата на производителот.

М4 CS е придвижуван од 3-литарскиот реден шест-цилиндарски твин-турбо мотор кој е приспособен да испорачува 460 коњски сили и 600 Nm вртежен момент. Овие бројки претставуваат зголемување од 30 кс и 50 Nm од стандардниот М4 и се 10 кс и 50 Nm повеќе од Competition изведбата.

BMW искористи неколку „финти“ од GTS за да ја намали тежината на CS, па покривот, спојлерот на багажникот, дифузерот и предниот сплитер се сите направени од пластика зајакната со карбонски влакна. Покрај тоа, вградени се и полесни тапацири на вратите. Сето ова резултира со отстранување на 32 килограми од целосната тежина на М4.

Поголемата сила и намалената тежина во соработка со седум-степената автоматска трансмисија со двојна спојка го забрзуваат M4 CS од 0-100 км/ч за 3.9 секунди, што е 0.3 секунди побрзо од M4 Competition Package. Максималната брзина останува електронски ограничена на 280 км/ч. Според BMW, моделот постави време од 7 минути и 38 секунди на Nurburgring.

Системот за сопирање вклучува опционални шест-клипни предни и четири-клипни задни шепи со карбон-керамички сопирачки, додека суспензијата е добива поцврсти пружини и амортизери. Возилото е поставено на 19-инчни предни и 20-инчни задни тркала.

Поврзано:   ПРЕМИЕРА: M5 CS е најмоќниот автомбил во историјата на BMW!

Цената на моделот во Германија ќе започнува од 116,900 евра или 40,200 повеќе од стандардниот М4 Coupe кој започнува од 76,700 евра.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.