full screen background image
Search

Jaguar F-Pace е светски автомобил на годината за 2017!

Првиот SUV на британскиот премиум бренд официјално е прогласен за Светски Автомобил на Годината за 2017, но истовремено ја однесе и наградата за најдобар дизајн!

Пред само неколку моменти официјално беа прогласени победниците за Светски Автомобил на Годината – и титулата му припадна на Jaguar F-Pace. Првиот SUV на британскиот премиум бренд зема многу награди и признанија, а наградата за Светски Автомобил на Годината е своевиден шлаг на тортата. Покрај врвната награда, Jaguar F-Pace ја освои и наградата за најдобар дизајн за 2017, и со тоа ја потврди својата доминација.

F-Pace е најбрзо продаваниот глобален модел на брендот, а Jaguar истовремено може да се пофали дека е и најбрзорастечки европски автомобилски бренд.

Дополнително, со награди на овогодинешниот избор за Светски Автомобил на годината се закитија и:Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.