Volkswagen Golf е светски автомобил на годината за 2013! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Volkswagen Golf е светски автомобил на годината за 2013!

Во конкуренција на 42 потенцијални кандидати, од кои потоа беа избрани 10 па 4 финалисти, Volkswagen Golf ја доби престижната награда за Светски Автомобил на Годината за 2013!

Да потсетиме дека ова е втора последователна награда за светски автомобил на годината за Volkswagen – минатата година таа награда му припадна на Volkswagen up! Оваа година меѓу финалистите се најдоа Mercedes-Benz A-Class, Porsche Boxster / Cayman и Toyota GT86 / Subaru BRZ. Наградата му припадна на Golf!

Покрај Volkswagen Golf, со награди се закитија и Porsche Cayman, кој ја доби наградата за Performance Car of the Year, Jaguar F-Type кој доби награда за World Design of the Year, но и Tesla Model S кој доби награда за World Green Car of the Year!

 Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.