Официјално претставен новиот страшен Jeep Cherokee – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Официјално претставен новиот страшен Jeep Cherokee

На автомобилскиот саем во Њу Јорк, Jeep го претстави контроверзниот нов Cherokee, со неговиот многу критикуван преден дел.

Новиот Cherokee се одликува со револуционерен и несекојдневен дизајн, и е поставен на модифицирана платформа од Alfa Romeo Giulietta, која е заслужна за намалување на тежината за 180 килограми во споредба со претходниот модел. Фактот дека е базиран на платформа од компакт ветува подобро управување на пат, комфорно возење и голем простор во внатрешноста.

Ентериерот е дизајниран во сличен стил како кај Dodge Dart. Тука се наоѓаат ергономски дизајнирани седишта, 60/40 поделеност на задната клупа и стандарден 5-инчен екран на допир или опционален 8.4-инчен дисплеј со сателитска навигација и блутут.

Погонските единици се состојат од 2.4-литарски  четири-цилиндарски бензински агрегат со 184 кс и 232 Nm, како и 3.2-литарски V6 бензински мотор кој испорачува 267кс и 316 Nm максимален вртежен момент. Двата агрегати ќе бидат усогласени со девето-степен автоматски менувач за прв пат во сегментот.

Помалиот мотор конзумира просечно 7.6 литри на 100 километри. Оваа ниска бројка делумно се должи на тоа што е базиран на хечбек, и делумно бидејќи има способност да премине од 4х4 во погон на само предните тркала.

Новиот Cherokee ќе биде достапен со четири различни нивоа на опрема наречени: Sport, Latitude, Limited и Trailhawk, кој е теренски најспособен од сите.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.