Hyundai Veloster со 400 кс на 2012 SEMA Show – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Hyundai Veloster со 400 кс на 2012 SEMA Show

Покрај проектот на ARK Performance, корејскиот автомобилски производител објави детали од концепт базиран на Veloster, кој ќе дебитира на SEMA.

Наречен Velocity, модифицираниот Veloster претставува соработка помеѓу дизајнерските и инженерски дивизии на техничкиот центар на Hyundai Americа во Калифорнија. За измените во моторот беше задолжен реномираниот Британски тјунер Cosworth, кој го претвори стандардниот 1.6-литарски турбополнет агрегат во перформансен ѕвер. Со помош на надоградби кои се состојат од нови клипови, турбополнач, интеркулер, систем за довод за воздух, систем за довод на гориво и репрограмирање на компјутерската единица на моторот неговата сила е зголемена од 201 кс и 265 Nm на 400 кс и 475 Nm вртежен момент.

Засилувањето на моторот е придружено со измени на шасијата кои вклучуваат нова суспензија со Bilstein пружини, Brembo сопирачки со 4-клипни клешти и дво-делни ротори, како и нов сет од 19-инчни фелни обвиени во Kumho Ecsta SPT 275/35R19 гуми со високи перформанси.

Velocity исто така ја истакнува огромната сила преку агресивниот боди кит со огромен заден спојлер и заден дифузер, како и измените во ентериерот кои опфаќаат додавање на заштитен кафез и Katzkin специјален кожен тапацир.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.