Smart Forstars Concept ги прикажува наредните модели – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Smart Forstars Concept ги прикажува наредните модели

На овогодинашниот Саем во Париз, Smart ќе го претстави концептот Forstars, кој претставува електричен автомобил со три врати и две седишта.

Forstars е создаден да го прикаже дизајнерскиот правец во кој ќе се движат наредните генерации на моделите на Smart, вклучувајќи ја третата генерација на Fortwo и втората генерација на Forfour. И двата модели се развиваат и ќе бидат произведени во соработка со Renault, кој ќе претстави и негови верзии од истите.

Forstars ја има истата основа како For-us пикап концептот, кој имаше позади поставен мотор и заден погон. Три-вратниот хечбек претставува спортско корисно купе кое се разгледува од страна на Mercedes-Benz за да се додаде во гамата на Smart како достапен конкурент на претстојниот Volkswagen CrossUp.

Силата на Forstars доаѓа од plug-in електричен систем, кој се состои од  електричен мотор со 80 кс и 135 Nm монтиран на задната оска поврзан на литиум јонска батерија од 17.6 киловат часа. Силата се пренесува кон задните тркала со максимална брзина од над 130 км/ч.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.