Brabus го претстави Smart EQ Fortwo Racing Green Edition – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Brabus го претстави Smart EQ Fortwo Racing Green Edition

Brabus ја претстав најновата варијанта од малиот Smart EQ Fortwo, наречена по својата боја Racing Green Edition.

Автомобилот е обоен во специјална темно зелена металик боја и е поставен на 16-инчни Brabus Monoblock XI алуминиумски фелни со црни краци и сребрени детали.

Германскиот тјунер направил значителни промени во ентериерот на моделот EQ Fortwo. Највпечатливи се рачно изработените кожни седишта, обвиени во Cognac Nappa кожа. Истата површина се протега и над воланот, инструмент таблата и панелите на вратите, и додава луксузно чувство во кабинатa.

Кабината е исто така украсена и со спортски педали, нова рачка на рачната сопирачка, алуминиумски плочки на праговите, специјален менувач, како и неколку детали со текстура на карбон. Автомобилот го користи истиот 8.0-инчен мултимедијален систем како стандардниот Smart Fortwo, кој доаѓа со Android Auto и Apple CarPlay.

Brabus не направил промени во погонската единица, па така тој го задржува електричниот мотор со 81 кс, кој ги погонува задните тркала. Малиот Smart забрзува од 0-100 км/ч за 11.6 секунди, а има максимална брзина од 130 км/ч.

Извор на електричната енергија е мал пакет батерии од 17.6 киловат-часа, која му овозможува на Fortwo да патува до 129 километри со едно полнење.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.