Fiat 500 Coupe Zagato ќе се продава како Fiat 500Z – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Fiat 500 Coupe Zagato ќе се продава како Fiat 500Z

Повеќето најверојатно имаат заборавено на Fiat 500 Zagato кој ја имаше својата премиера на ланскиот саем за автомобили во Женева. Сепак, овој автомобил ќе излезе во сериско производство од следната година и тоа под името Fiat 500Z.

Тоа значи дека семејството со ознаката 500 ќе ги опфаќа моделите 500, 500C (вклучувајќи ја и Abarth верзијата), 500L, 500XL 500Z, а истотака и 500X. Во понуда на Fiat 500Z ќе се најдат два мотори, и тоа 0.9-литарски твин-турбо со 105 кс и 1.4 MultiAir турбо со 140 кс, а неговата премиера се очекува на почетокот од 2013 година.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.