Ви го претставуваме Aston Martin DBS Ultimate Edition – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Ви го претставуваме Aston Martin DBS Ultimate Edition

Како што најавивме претходно, последните примероци од Aston Martin DBS ќе се продаваат на пазарот како ограничена серија наречена Aston Martin DBS Ultimate Edition. Сега ви ги претставуваме првите фотографии и детали за неа.

Ова последно издание на DBS носи 6.0 литарски V12 мотор со 210 коњски сили и 570 Nm, во понуда со 6-степен мануелен или автоматски менувач. Ќе биде достапно како Coupe или Volante верзија, во три бои: Carbon Black II, Quantum Silver и Silver Fox.

Секако, се работи за ограничена верзија иако засега не е познато точно колку примероци ќе бидат произведени. Неофицијално, се работи за 100 примероци, а секој од нив ќе има и плочка со серискиот број на примерокот од серијата, како и специјална ознака.

DBS Ultimate Edition се истакнува со ретровизори од јаглеродни влакна, црна предна решетка, затемнети задни светла, капаци на кочниците во жолта, црвена или црна боја, кожа и алкантара во ентериерот и DBS лого на наслоните за глава.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.