45 Години AMG прославени со Special Edition SL – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

45 Години AMG прославени со Special Edition SL

Mercedes-Benz на саемот во Њу Јорк ја претстави лимитираната верзија на популарниот SL по повод 45-годишнината на AMG

Претходно ве потсетивме на историјата на SL и на неговите легендарни модели, а сега е време за SL 65 AMG “45th Anniversary”.

Уште веднаш можеме да забележиме неколку измени во изгледот на SL, тука се деталите од карбон, несекојдневната мат сива боја како и големите 20 инчни бандажи. Внатре пак, посветено е многу повеќе внимание, почнувајки од спортскиот волан, кожните седишта, па се до најситните детали.

Моторот на SL 65 AMG “45th “Anniversary”  ќе остане оној V12 со 621 КС и 1000 Nm вртежен момент, кој ни е познат од поскапата верзија на SL!Во своите најлуди соништа Димитар вози Ford Fiesta ST, а во реалноста ја обожава својата "нормална" Fiesta. Среќен што е дел од CARclub.