Hyundai и Iveco работат на заедничко електрично комерцијално возило – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Hyundai и Iveco работат на заедничко електрично комерцијално возило

Моделот ќе го произведува Hyundai и ќе ја користи глобалната eLCV платформа на компанијата.

Возилото со ознака Iveco ќе биде првиот извозен модел што ќе ја користи новата платформа на Hyundai, која е специјално направена за комерцијални возила од 2,5 до 3,5 тони. Компаниите објавија дека Hyundai ќе ја произведува кабината на шасијата, додека Iveco ќе ја прилагодува и дистрибуира.

Ова не е прва врска меѓу Hyundai и Iveco бидејќи тие претходно работеа заедно на комерцијални возила на водород како што се eDaily FCEV и E-Way FCEV. Тие напоменаа дека овој нов договор ја нагласува заедничката посветеност на двете компании да ја забрзаат транзицијата кон јаглеродно неутрална мобилност и транспорт.

Кен Рамирез од Hyundai го повтори тоа чувство додека изјави: „Ние веруваме дека нашата глобална eLCV платформа заедно со европската експертиза на Iveco Group, ќе биде трансформативна сила на пазарот за комерцијални возила и ќе придонесе за забрзување на јаглеродно неутрална иднина во Европа.“

Заедничкото комерцијално возило ќе дебитира на саемот IAA Transportation во Хановер, Германија овој септември.Автомобилски ентузијаст преку ден, DJ преку ноќ!