Opel го претстави освежениот Combo со погонски опции на бензин, дизел и струја – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Opel го претстави освежениот Combo со погонски опции на бензин, дизел и струја

Новиот Opel Combo е меѓу првите лесно комерцијални возила што доаѓа со редизајниран лик и подобрена технологија во кабината. За разлика од електричната патничка верзија, LCV Combo е дополнително достапен и со бензински и дизел погонски единици.

Новото лице на Opel Combo има потенки фарови во форма на Vizor платформата, опционално достапни со Intelli-Lux LED Matrix, технологија која е за прв пат достапна во сегментот. Како и со сите понуди на Stellantis во сегментот на компактните комбиња, Opel Combo е достапен во стандардна и изведба со долга каросерија.

Од внатрешноста како врвно издвојување вреди да се спомнат редизајнираниот волан и новата 10-инчна дигитална група инструменти. Дигиталниот кокпит работи на Snapdragon Cockpit платформата на Qualcomm Technologies и ги поддржува најновите функции за поврзување со мобилните уреди. Безбедноста е исто така надградена со Dynamic Surround Vision со двојна камера и опционална адаптивна контрола на патувањето.

Opel Combo Electric доаѓа со единечен електричен мотор кој произведува 134 коњски сили, 270 Nm вртежен момент и батерии со моќност од 50 kWh. Покрај електричниот мотор, во изборот се и бензински и дизел верзии, со погонските 1.2 PureTech и 1.5 BlueHDi единици. Во зависност од каросеријата, комбето нуди до 4.400 литри товарен простор. Во целосно електричен облик, тоа има носивост од 780 кг и капацитет на влечење од 750 кг.

Пазарното лансирање на фејслифтираните Opel Combo и Combo Electric е закажано да се случи пред крајот на тековната година.Автомобилски ентузијаст преку ден, DJ преку ноќ!