Mitsubishi најавува нов Colt за 2023 – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Mitsubishi најавува нов Colt за 2023

Десет години по пензионирањето на минатата генерација, Mitsubishi ќе лансира нов градски хечбек!

Минатата генерација на Colt беше прилично успешна, а малиот градски хечбек на Mitsubishi се покажа како квалитетен, практичен и довервлив автомобил. Денес пристигна информација директно од Mitsubishi – Colt ќе се врати идната година!

Mitsubishi сега е дел од Renault-Nissan-Mitsubishi алијансата, па новиот хечбек ќе биде поставен на CMF-B платформата – а тоа значи дека следниот Colt ќе ги дели гените со одличните нови Renault Clio и Nissan Micra. Во моментов немаме никакви дополнителни информации околу технологиите и погонските единици, но забележуваме Hybrid EV значка на таинствената фотографија која Mitsubishi ни ја испрати – а тоа значи дека следниот Colt ќе биде во најмала рака електрифициран. Дали тоа значи дека следниот Colt ќе го користи истиот погон како и Clio E-Tech Hybrid? Најверојатно – а тоа значи хибриден погон со вкупно 140 коњски сили!

Во секој случај – ова се возбудливи вести! Mitsubishi веќе најави дека следната година ќе пристигне и замена за (веќе навистина долговечниот) ASX – која ќе биде базирана на Renault Captur, а новиот Colt ќе биде важен додаток во гамата.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.