Volvo ја најавува иднината со новиот Recharge концепт – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Volvo ја најавува иднината со новиот Recharge концепт

Новиот концепт на Volvo не само што ги најавува идните електрични модели на шведскиот бренд, туку најавува и како би можел да изгледа следниот XC90!

Според Volvo, новиот концепт применува нова дизајнерска филозофија која ги елиминира непотребни телементи и овозможува висока прецизност. Всушност, од Volvo кажуваат дека оваа стратегија најдобро се објаснува со зборовите Помалку но Подобро.

Концептот има нагласено заострена форма. На предниот дел препознаваме остри и тенки предни светла кои и понатаму го имаат Чеканот на Тор. Светлата се поставени околу предна маска која од Volvo кажуваат дека е во форма на штит, на која е поставено осветлено лого на шведскиот бренд.

Профилот е издолжен и низок, а на задниот дел се поставени вертикални задни светла кои се дизајнирани да функционираат и како насочувачи на воздухм, за уште подобра аеродинамика. Концептот има и скриени рачки на вратите и задни врати кои се отвараат наназад.

Истиот минималистички пристап продолжув аи во кабината. Пред возачот е поставен мал дигитален дисплеј за најважните информации, додека на централната конзола е поставен (огромен) 15-инчен дисплеј за инфозабавните функционалности. Концептот има четири засебни седишта, а од Volvo нагласуваат дека се користени еко-материјали за многу од површините во кабината.

Сега за сега немаме информации околу погонот, но од Volvo кажуваат дека концептот е поставен на платформа развиена специјално за електрични возила.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.