Kia се подготвува за првиот настап на Goodwood Festival of Speed – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Kia се подготвува за првиот настап на Goodwood Festival of Speed

Kia за прв пат ќе настапи на Goodwood Festival of Speed, каде ќе го изложи својот нов електричен автомобил, Kia EV6, но и сензационалниот Stinger со ознака GT420.

Еден од најголемите настани во автомобилскиот свет оваа година ќе се одржи од 8ми до 11ти Јули, и ќе бидат изложени низа од најретките, најновите и најегзотичните возила некогаш создадени.

Со своето јавно деби во Велика Британија, Kia EV6 треба да ја потресе „Електрична авенија – Патот до 2030 година“, нова изложба што е создадена за да се прикаже широкиот спектар на електричните возила што се достапни сега или во блиска иднина.

EV6 е првата Kia што се базира на револуционерната платформа E-GMP (електрична-глобална модуларна платформа) и се напојува исклучиво од електрична енергија. Одликувајќи се со пакет батерии од 77,4 kWh и 800V полнење како стандард, EV6 ветува автономија до 508 километри. Дополнително, нешто што фасцинира кај овој модел, е и спринтот до 100 километри на час, што се достигнува за 3,5 секунди.

Во придружба на EV6 на настанот ќе биде и моделот Stinger со ознака GT420, кој ќе биде прикажан во First Glance Paddock. Овој единствен примерок има 422 КС и 560 Nm вртежен момент од неговиот надграден 3,3-литарски V6 мотор со два турбо полначи. На патека има импресивни резултати, како резултат на прилагодено подесување на суспензијата, значително намалената тежината и подобрените сопирачки Brembo.

Извор: PR KiaАлфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.