Утринска Гимнастика: McLaren 720S против Ferrari F8 Tributo – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Утринска Гимнастика: McLaren 720S против Ferrari F8 Tributo

Јутуберот 888MF ги спореди силите на двата импресивни суперавтомобили на авионска писта.

И британскиот и италијанскиот модел располагаат со турбо-бензински V8 агрегат, кој во 720S има зафатнина од 4.0 литри, додека во F8 Tributo е малку помал со 3.9 литри. Покрај ова, и двата суперавтомобили произведуваат 710 кс и 770 Nm вртежен момент – кој го испорачуваат кон задните тркала преку седум-степен менувач со двојна спојка.

Според сите спецификации, очигледно е дека моделите на McLaren и Ferrari се многу слични, па да видиме во пракса кој е побрз од нив.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.