full screen background image
Search

AC Schnitzer го надгради BMW M8 Competition на 720 коњски сили!

За оние кои сметаат дека на BMW M8 Competition му требаат уште подобри перформанси, решението доаѓа од AC Schnitzer!

Колку за потсетување, BMW M8 Competition доаѓа со 4.4-литарски твин-турбо V8 кој испорачува 625 коњски сили и 750 Nm вртежен момент. Секако, следејќи ја „старата македонска“ дека „од многу не боли глава“, инженерите на AC Schnitzer одлучиле дека многу подобро би одговарале 720 коњски сили и 850 Nm вртежен момент. Тјунинг пакетот вклучува софтверски корекции, но и механички измени, како и спортски издувен систем за да се постигнат овие резултати.

Дополнително, ќе добиете и надградена (и 20 милиметри пониска) суспензија, преден сплитер, карбонски странични прагови, заден спојлер и уште неколку додатоци. Ќе добиете и 21-инчни тркала обвиени во супер-спортски пневматици, и уште неколку ситни додатоци. Кабината добива нови лопатки за менување на брзините на управувачот, алуминиумски детали – и тоа е тоа. Дискретно, но сепак импресивно.

За оние кои го купиле обичниот М8 со „само“ 600 коњски сили и 750 Nm вртежен момент, AC Schnitzer нуди сличен пакет кој ја зголемува моќноста на 700 коњски сили и 850 Nm. Да не е без ич.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.