full screen background image
Search

Три нови EuroNCAP тестови – 5 ѕвездички за Skoda Superb, 4 за Hyundai i20, 3 за Fiat Panda Cross

Европскиот авторитет за тестирање на безбедност на автомобилите објави резултати од три нови тестирања!

Предмет на најновата серија тестови на EuroNCAP беа Škodа Superb, Hyundai i20 и Fiat Panda Cross. По извршените тестирања, Skoda Superb се закити со максималните 5 ѕвездички, а од EuroNCAP ги истанаа солидната конструкција, автономниот систем за сопирање и системот за избегнување на удар. Солиден резултат имаше и Hyundai i20 кој освои 4 ѕвездички, но само заради недостато на AEB систем за автоматско кочење. Три ѕвездички доби Fiat Panda Cross.

Во продолжение ги пренесуваме видеата од тестирањето на овие автомобили.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.