Утринска Гимнастика: Среќен роденден BMW M5! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Утринска Гимнастика: Среќен роденден BMW M5!

Оваа година ознаката M5 ја слави 30 годишнината од нејзиното претставување, а по тој повод BMW објави интересно видео од најновата генерација.

M5 е најсилната изведба од големиот семеен автомобил Серија 5, создадена од Моторспорт дивизијата на BMW. Започнувајќи со производство во 1986, првата генерација на M5 беше рачно изработена и ги користеше шасијата од 535i и модифицирана верзија на агрегатот од М1. Во времето кога беше претставена, можеше да се пофали како најбрз сериски седан во светот.

Уживајте во видеото!Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.