Škoda Octavia е Автомобил на Годината во Македонија за 2014! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Škoda Octavia е Автомобил на Годината во Македонија за 2014!

Неочекувано, жирито ги објави резултатите од изборот за Автомобил на Годината. Титулата ја однесе Škoda Octavia, а за SUV на годината е прогласен Renault Captur!

Финалистите кои неодамна беа објавени беа Mitsubishi Space Star, Mazda 3, Skoda Octavia, Mercedes-Benz CLA, Renault Captur, Peugeot 2008, Suzuki SX4 S-Cross и Peugeot 308. Титулата за Автомобил на Годината во Македонија за 2014 и припадна на Škoda Octavia.

avng-renault-captur

Титулата за SUV на Годината жирито му ја додели на Renault Captur – автомобил кој според нив ги пленил со својата авантгардност.

Octavia и Captur им се придружуваат на досегашните победници: Fiat Bravo/Brava во 1996 година, Renault Megane 1997, Opel Astra 1998, Škoda Octavia 1999, Fiat Punto 2000, Seat Leon 2001, Toyota Corolla 2002, Mazda 6 2003, Mazda 3 2004, Seat Altea 2005, Vоlkswagen Passat 2006, Opel Corsa 2007, Kia Cee`d 2008, Volksvagen Golf VI 2009, Opel Astra IV 2010 и Hyundai ix35 2011, Кia Rio 2012 и Seat Leon минатата година.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.