VW спремен за Red Bull Rallycross Series – претставена Beetle со 560 коњски сили! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

VW спремен за Red Bull Rallycross Series – претставена Beetle со 560 коњски сили!

Volkswagen во Чикаго го претстави својот натпреварувач за Red Bull Rallycros Series, со страшни 560 коњски сили и погон на сите четири тркала.

Оваа „Буба“ е дело на Volkswagen America и Andretti Sports Marketing, а зад воланот ќе се најде GRC шампионот од 2011 и 2012 – Tauner Foust, како и ѕвездата на NASCAR – Scott Speed.

За еден од највозбудливите автомобилски спортови во Америка, Volkswagen ја подготви оваа специјална изведба на Beetle која освен агресивниот боди кит и несекојдневната комбинација на бои под поклопецот крие TSI турбо мотор кој ќе испорачува повеќе од 560 коњски сили!

Оваа „Буба“ за прв пат ќе ја видиме на Summer X Games во Austin ова лето.Во своите најлуди соништа Димитар вози Ford Fiesta ST, а во реалноста ја обожава својата "нормална" Fiesta. Среќен што е дел од CARclub.