Новиот Seat Leon Cupra напаѓа со 280 коњски сили! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Новиот Seat Leon Cupra напаѓа со 280 коњски сили!

Скоро ненајавено, Seat го претстави новиот Leon Cupra кој благодарение на својот 2-литарски турбо-бензинец може да се пофали со 280 коњски сили и 350 Nm!

Да започнеме веднаш со најважното – новата Cupra на своите сопственици ќе им нуди 280 коњски сили и 350 Nm, извлечени од 2-литарскиот TFSI бензинец на Volkswagen групацијата. Забрзувањето до 100 километри на час ќе трае само 5.7 секунди со DSG, односно 5.8 секунди со мануелен менувач. Максималната брзина е 250 километри на час, секако електронски ограничена.

seat-leon-cupra-rear

Според Seat, Leon Cupra опремен со DSG менувач ќе троши само 6.4 литри гориво (кај верзијата со 3 врати, кај верзијата со 5 врати потрошувачката изнесува 6.6 литри) на 100 километри, а емисијата на штетни гасови изнесува 149 односно 154 грама CO2 на изминат километар.

seat-leon-cupra-interior

Leon Cupra ќе се издвојува од другите изведби на Leon преку малку изменетиот бодикит, но и големите 19-инчни фелни со титаниумска боја. Во внатрешноста доминираат спортските седишта покриени со алкантара или кожа, како и многуте детали во внатрешноста но и надворешноста офарбани во сјајна црна боја. Секако, стандардни се предните и задни LED светла (ниеден Leon не би требало да ги нема), како и 5.8-инчниот мултимедијален уред.

Новиот Leon Cupra наскоро ќе се најде во салоните. Ние со нетрпение очекуваме да го видиме!Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.