Први официјални фотографии од Mercedes-Benz GLA Concept – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Први официјални фотографии од Mercedes-Benz GLA Concept

Се појавија првите официјални фотографии од концептот Mercedes-Benz GLA, на само три дена пред почетокот на автомобилскиот саем во Шангај.

Концептот е многу блиску до серискиот модел кој Mercedes ќе го претстави на автообилскиот саем во Франкфурт во Септември годинава, пред да започне да се продава низ целиот свет во првата половина од 2014. Кросоверот е базиран на А-класа, а неговите димензии се протегаат во 4.38m должина, 1.97m широчина и 1.57m височина, додека меѓуоскиното растојание останува на истата должина од 2.69m.

Дизајнерската студија изгледа како погруба верзија на А-класа со вообичаените стилски елементи кои ги содржат модерните кросовери, како кровни шини, заштитни лакови над тркалата и плочи под браниците, како и 20-инчни алуминиумски тркала во гуми со профил 255/45 R20.

Ентериерот на GLA е во голем дел превземен од А-класата, но украсен со уникатна обработка, материјали и инструмент табла. Како што е вообичаено, внатрешноста на серискиот модел ќе изгледа далеку пообично од концептот.

Под агресивната површина се наоѓа истото подвозје од базата, опремено со нова суспензија, но истиот 2.0-литарски четири-цилиндарски турбо агрегат од A250 кој произведува 211 кс. Тука е и седум-степена трансмисија со двојна спојка усогласена со погон на сите тркала. Серискиот модел ќе се нуди со поголем избор на погонски единици, вклучувајќи 2.0-литарски турбо четири-цилиндарски агрегат со над 300 кс за GLA 45 AMG.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.