Освежената KIA Sorento достапна во Македонија! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Освежената KIA Sorento достапна во Македонија!

Навистина брзо по премиерата во Париз, освежената KIA Sorento пристигна и во Македонија!

Големиот теренец на Корејскиот производител покрај освежениот и затегнат изглед носи и многу други новини. Подобрени се моторите, а тоа значи подобри перформанси, подобра економичност и еколошка прифатливост, а со цел да се зголеми рафинираноста на возилото, намалениот е коефициентот на воздушен отпор.

Во зависност од нивото на опрема кое ќе го одберете, ќе добиете 18 или 19-инчни алуминиумски фелни, а во секој случај ќе ги добиете привлечните нови предни и задни светла изработени со LED технологија, но и редизајнираните браници со интегрирани светла за магла. Ентериерот доби вистинско освежување, но и дополнување.

Во внатрешноста ќе добиете нова централна конзола, голем 7-инчен LCD екран, греење и вентилација на предните седишта, греење на вториот ред седишта и уште многу други „играчки“ кои сме навикнати да ги гледаме кај автомобилите од највисоката класа. Во Македонија ќе можете да изберете помеѓу три мотори, еден бензински и два дизели. Бензинскиот е со зафатнина од 2.4 литри и 197 коњски сили (кој го заменува досегашниот со иста зафатнина и 172 коњски сили). Ако сакате дизел агрегат, достапни се два мотори, едниот 2.2 литарски со 197 коњски сили, и 2-литарски со 150 коњски сили.

Ќе добиете и подобрен Lock Mode режим на работа кој ќе овозможи 50/50 распределба на вртежниот момент помеѓу предните и задните тркала, но и Flex Steer систем кој ќе ви дозволи да изберете помеѓу Comfort, Normal и Sport режими на управување. Секако, новиот Sorento доаѓа и со цела лепеза на безбедносни системи, меѓу кои ги издвојуваме Blind Spot Detection -(BSD) системот, кој го следи мртвиот агол, но и Lane Departure Warning System (LDWS) системот кој ќе ве предупреди ако ја напуштите лентата на движење.

Поврзано:   Дамите го одбираат Women's Worldwide Car of the Year - ова се финалистите!

За цените на освеженото Sorento, ќе морате да прашате во KIA Motors Macedonia, но според најавите нема да има сериозни отстапувања од досегашните.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.