Ви го претставуваме новиот SEAT Leon! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Ви го претставуваме новиот SEAT Leon!

Официјалните фотографии од новиот Seat Leon се појавија на интернет, покажувајќи ги стандардната и спортската FR верзија.

Ова е третата генерација на компактниот модел на Seat и второ возило кое ја користи новата MQB платформа, после Audi A3. Стајлингот беше прикажан преку спортскиот IBE Coupe Concept на Парискиот Автомобилски Саем во 2010, па овој автомобил е со поостар дизајн од досегашниот модел, кој е позаоблен. Новиот модел исто така наликува и на значително поголема Ibiza.

Seat ги замени прикриените рачки од задните врати на досегашниот модел со обични рачки поставени на вратите, што може да значи дека Шпанскиот бренд спрема и поспортски тривратен модел на Leon, како и караван верзија. FR моделот за разлика од стандардниот има изменети преден и заден браник, алуминиумски тркала и FR назнаки на ексериерот и во ентериерот.

Во ентериерот, може да се забележи модерна централна конзола, која превзема неколку елементи од Audi A3, како што се брзинометарот и воланот, но во малку сменета изведба.

Новата генерација на Leon вози на истата MQB платформа, која ја дели со Volkswagen Golf и Audi A3, па најверојатно гамата на мотори ќе биде слична како кај нив. Тоа значи дека ќе има повеќе бензински и дизел агрегати, а се шпекулира и plug-in хибрид за во 2014.

Официјалните детали и информации ги очекуваме за неколку дена.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.