Мотор на годината: Ford 1,0 EcoBoost! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Мотор на годината: Ford 1,0 EcoBoost!

Ford за прв пат е сопственик на наградата “International Engine of The Year”. Новиот трицилиндарски 1,0 EcoBoost мотор ја има честа да биде најдобар за 2012!

Со вкупно 401 поен од 76-те новинари, 1,0 EcoBoost беше убедливо прв пред 1,4 TSI моторот на VW кој освои 288 поени, а како третопласиран беше 4,5 литарскиот V8 од Ferrari 458 Italia.

Освен главната награда, малиот мотор на Ford успеа да се закити и со наградите за најдобар нов мотор на годината како и со наградата за најдобар мотор во својата категорија.

BMW успеа да освои 4 награди за своите мотори во соодветните категории. Ferrari пак ја имаше честа да се закити со наградата “Performance Engine”, додека моторот на Opel Ampera беше избран за “зелен” мотор на годината.

Листата на доделените награди на “International Engine of The Year” е следната:

 • Најдобар мотор за 2012 година – Ford 1,0 EcoBoost
 • Најдобар нов мотор – Ford 1,0 EcoBoost
 • Најдобар еколошки мотор – General Motors 1,4 (Opel Ampera)
 • Најдобар мотор според перформансите – Ferrari 4,5 V8
Листа на најдобрите мотори во својата категорија:

 • Под 1,0l – Ford 1,0 EcoBoost
 • Од 1,0l до 1,4l – VW 1,4 TSI
 • Од 1,4l до 1,8l – BMW/PSA 1,6 Turbo
 • Од 1,8l до 2,0l – BMW 2,0 twin-turbo
 • Од 2,0l до 2,5l – Audi 2,5 Turbo
 • Од 2,5l до 3,0l – BMW 3,0 twin-turbo
 • Од 3,0l до 4,0l – BMW 4,0 V8
 • Над 4,0l – Ferrari 4,5 V8


Во своите најлуди соништа Димитар вози Ford Fiesta ST, а во реалноста ја обожава својата "нормална" Fiesta. Среќен што е дел од CARclub.