Alfa Romeo Disco Volante – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Alfa Romeo Disco Volante

Заедно со производителот на лимитирани серии Touring Superleggera, Alfa Romeo ќе го претстави славеничкиот модел Disco Volante во Женева!

Disco Volante е подарок од Alfa Romeo за Alfa Romeo по повод 60-тиот роденден на од појавувањето на Disco Volante. Моделот е базиран на 8C Competizione и ќе се продава во екстремно ограничена серија. Од 8C Competizione се позајмени и диференцијалот со ограничено пролизгување, суспензијата, полу-автоматскиот менувач, и најважното – 4.7 литарскиот V8 мотор со 450 коњски сили!

Најавено е дека производството ќе започне уште оваа година, но како што напоменавме – во екстремно ограничени бројки!Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.