Kia Rio е Автомобил на Годината во Македонија за 2012! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Kia Rio е Автомобил на Годината во Македонија за 2012!

По претставувањето на кандидатите и долготрајното тестирање, познат е Автомобилот на Годината во Македонија за оваа година, а тоа е токму Kia Rio!

На почетокот на Јануари и официјално ги дознавме кандидатите за автомобил на годината во Македонија. Ја имавме и можноста заедно со жирито да се дружиме со нив и да ги испробаме во различни услови – случување кое беше одлично прифатено и од останатите автомобилски новинари во нашата земја. Денес, по долготрајното тестирање и гласањето од страна на членовите од жирито, можеме со задоволство да објавиме дека Автомобил на Годината во Македонија за 2012-та година е Kia Rio.

Дополнително, со награда за SUV на годината се закити и SSangYong Korando. Оваа награда за прв пат се доделува оваа година и се надеваме дека ќе продолжи да се доделува и понатаму.

Колку за потсетување, кандидатите кои се бореа за титулата оваа година беа:

  • Citroen C4
  • Audi Q3
  • Mercedes B
  • Hyundai Elantra
  • Kia Rio
  • Chevrolet Aveo
  • SsangYong Korando
  • Toyota Yaris
  • Suzuki Swift

Им честитаме на победниците за освоените награди и им посакуваме многу успех во наредната година.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.