Team Germany победи на Race of Champions – Nations Cup 2011! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Team Germany победи на Race of Champions – Nations Cup 2011!

Германскиот тим составен од Sebastian Vettel и Michael Schumacher победи на годинешното издание на Nations Cup на Race of Champions!

Со победа од 2-0 во финалето против Team Nordic (Tom Kristensen & Juho Hanninen), тие по петти последователен пат ја освоија победата и ги израдуваа фановите на домашен терен. За жал, иако од нив се очекуваше многу, Францускиот и Британскиот тим ги разочараа своите обожуватели во полуфиналето. Но сепак, Германските фанови во Espirit арената имаа што да слават.

Шумахер направи грешка против Button во полу-финалето – тој изгуби, а неговата грешка ја поправи Vettel, кој успеа да стигне до крајот кога Button изгуби контрола врз своето возило и се извртe.

Вечерва се возат индивидуалните натпревари, каде секој возач се натпреварува индивидуално наместо во тимови. Кои се вашите прогнози? Погледнете ги најинтересните моменти од вчерашното натпреварување и одлучете самите!Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.