Nissan Juke Nismo Sport Concept – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Nissan Juke Nismo Sport Concept

По налудничавиот Nissan Juke R, за кој веќе пишувавме, Nissan ни ја претставува и Nismo Sport верзијата на Jukе!

Според Nissan, глобалната продажба на Juke сугерира дека луѓето сакаат нешто различно, па затоа ќе понудат Nismo верзија од малиот Juke. Nismo e скратеница од Nissan Motosport, а тоа сугерира на каков вид на модификации претрпел Juke.

За сега нема официјални податоци, но малиот 1.6-литарски турбо мотор на Јапонскиот пазар се нуди со 190 коњски сили, а Nismo верзијата е базирана токму на овој модел. Ветува многу!Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.