BYD ќе гради фабрика за електрични возила во Унгарија – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

BYD ќе гради фабрика за електрични возила во Унгарија

Објектот во Сегед ќе биде првата фабрика за патнички автомобили на BYD во Европа и се очекува да ја поттикне локалната економија

BYD ја најавува следната фаза од својата европска стратегија со изградба на сосема нов производствен центар во Сегед, Унгарија. Објектот ќе биде прв изграден од ваков тип од страна на кинеска автомобилска компанија во Европа. Фабриката ќе се гради во неколку фази и се очекува да ја поддржи локалната економија со отварање на неколку илјади нови работни места. BYD исто така ќе ја искористи својата експертиза во интегрирани вертикални синџири на снабдување за да помогне во создавање на зелен екосистем на локално ниво.

Сместена во срцето на Европа, Унгарија е суштински транспортен центар и може да се пофали со богата историја во автомобилската индустрија. Ова дополнително ја поддржува одлуката на BYD да ја направи Унгарија центар на европските производствени операции.

BYD постигна значителен напредок во лансирањето на своите патнички автомобили во Европа. Во првата година компанијата основаше 230 продавници за малопродажба во 19 земји и воведе пет нови модели (HAN, TANG, ATTO 3, SEAL и DOLPHIN) кои ги опфаќаат сегментите од C до E. Дополнително, во следните 12 месеци се планира да бидат лансирани уште три нови модели, a електричниот BYD Dolphin неодамна беше прогласен за Best Buy Car of Europe според Autobest жирито.Автомобилски ентузијаст преку ден, DJ преку ноќ!