Регулаторна: Се намалуваат цените на горивата и до три денари! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Регулаторна: Се намалуваат цените на горивата и до три денари!

Со најновата одлука на Регулаторната Комисија за Енергетика се намалуваат цените на горивата – бензините поевтинуваат по 2.5, дизелот три денари!

РКЕ ги објави новите цени на горивата. Во согласност со најновата одлука и методологијата која се користи за пресметка на цените на горивата, малопродажните цени се намалуваат во просек за 2.97%.

Преведено, тоа значи дека цените на бензините се намалуваат по 2.5 денари па еден литар 95-октански бензин ќе чини 81.00 денари додека еден литар 98-октански бензин ќе чини 83.00 денари.

Цената на дизелот се намалува за 3.00 денари за литар и еден литар Еуродизел ќе чини 83.00 денари.

Новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ.Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.