Теренска авантура со SSangYong и Аутомакедонија – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Теренска авантура со SSangYong и Аутомакедонија

Нашите пријатели од Аутомакедонија нѐ поканија да бидеме дел од теренска презентација на моделите на SSangYong, но и да го одбележиме стартот на продажбата на електричното Korando во Македонија!

Презентациите на нови модели – особено кога имаме можност да повозиме, видиме и направиме нешто несекојдневно – секогаш се интересни. Нашите домаќини од Аутомакедонија одлучија да ни презентираат добар дел од гамата на корејскиот производител SSangYong, а вистинско изненадување беше и електричниот Korando кој пристигна и на нашиот пазар.

Но освен електричниот Korando, што е тука несекојдневно? Дестинацијата! Заедно со Korando, Korando E-Motion и големиот Musso се упативме кон Барово, во близина на Кавадарци.

Стартуваме од салонот на Аутомакедонија во Скопје, каде го имавме првиот контакт со новиот Musso и електричниот Korando E-Motion. Конвенционалниот Korando веќе го познаваме – го возевме пред неколку години – но сега се запознаваме со освежениот Korando опремен со турбо-бензински мотор достапен во две верзии – со автоматски менувач и погон на сите четири тркала, но и со погон на предните тркала и мануелен менувач.

Се упатуваме кон Барово и на неколку локации го менуваме автомобилот кој го возиме. Од Korando со мануелен менувач се префрламе во големиот Musso, па оттаму одиме во Korando со автоматски менувач и погон на сите четири тркала. Корејскиот SUV Korando одлично се снаоѓа на македонските патишта а турбо-бензинецот работи исклучитлно мазно и рафинирано. Од друга страна пак, изненадува рафинираноста на отворен пат на големиот, робустен и – искрено – теренски Musso.

Пристигнуваме во Барово каде нè пречекува сосем поинаква атмосфера. Вински полиња, чист воздух и прекрасна природа. Домаќините од Барово нѐ пречекуваат со вкусно мезе и ладно вино, но тука сме за нешто друго. Што друго? Теренската авантура, каде Musso и Korando со погон на сите четири тркала се во вистинско светло.

Грубата подлога, длабоките и мокри калливи премини и теренските препреки не се никаков предизвик за корејските теренци. Musso како да лебди над сето тоа, а неговиот 2.2-литарски турбодизел во комбинација со погонот на сите четири тркала овозможува непречено надминување на сите овие „ситни“ препреки.

Поврзано:   ТЕСТ: SsangYong Torres 1.5 T-GDI AT6 FWD Forest Edition - Ново име и нов пристап за корејскиот производител

По кратка пауза за воздишка, тргнуваме назад кон Скопје. Сега сме зад управувачот на електричниот Korando E-Motion. Електричниот погон лесно го совладува нерамниот пат од Барово до Кавадарци а потоа тивко и комфорно се возиме по автопат кон Скопје. Корејскиот електричен SUV помина повеќе од 300 километри со полни батерии без никаков проблем. Во ред, во Скопје пристигнавме со индицирани 9 километри преостаната автономија – но стигнавме, а притоа возевме со нормална автопатска брзина и со цело време вклучен клима уред!

Првото запознавање со Musso и новите верзии на Korando само ни го разбудија апетитот за повеќе теренски авантури! Наскоро ќе имаме можност да ги тестираме новите модели на SSangYong па ќе ги пренесеме нашите впечатоци!Алфа и Омега на CARclub. Играчките остануваат, само стануваат поскапи.