Утринска Гимнастика: Rimac Nevera – Од сон до реалност! – CARclub.mk | #1 за Автомобилите full screen background image
Search

Утринска Гимнастика: Rimac Nevera – Од сон до реалност!

Rimac објавија ново кратко видео во кое го опишуваат развојот на новиот електричен хиперавтомобил Nevera, од идеја до физичко возило.

Гледајќи го хиперавтомобилот, можеме да заклучиме дека Nevera е извонредно ремек дело на уметноста и инженерството. Но како е добиено тоа?

Да погледнеме што се одвивало во позадина. Поточно кои се тие елементи и размислувања што биле вложени за да се стигне до развој и производство на Nevera. И како посветениот и талентиран тим на Rimac ја довел оваа уникатна визија во допирлива реалност.

За потсетување, новиот Хрватски електричен „проектил“ располага со 1914 коњски сили и 2360 Nm вртежен момент, што му овозможува забрзување од 0-100 км/ч за само 1.97 секунди и од 0 до 300 км/ч за 8.6 секунди, кон максималната брзина од 412 км/ч.

Погледнете го Мате Римац и неговиот тим како го раскажуваат целото патешествие во кратки, но важни податоци.Отсекогаш Филип се интересирал за дизајнот и перформансите на автомобилите, а во срце му лежат легендарните спортски модели со забавен карактер кои можат да ги совладаат свиоците со огромна брзина.